Ma letöltöttem egy frissítést az Opera nevű web böngészőhöz és miközben jött le az adat, elmerengtem azon, hogy ezek a cégek milyen üzleti modellel működnek.
A Google-t még csak csak értem. Keresek és a kulcsszavak előhívnak szponzorált találtatok, ami egyébként sokszor hasznos is lehet. Ezért sok sok pénzt kap a google és ez nekik jó.
A Google Maps megintcsak érthető, mert ott is keresünk és ott is látni néha reklámot, bár nem a hagyományos formában.
Még a Facebook-ot is értem. A Facebook a nemzetközi iWiW. Alapvetően könnyű megérteni, mert a lényege, hogy sok jóember használja, miközben ők reklámoznak itt-ott.
Persze itt nagyon komoly nehézségek vannak azért, mert egyáltalán nem egyszerű ezeknek a hirdetéseknek a beárazása. Per oldalletöltés; Per elért felhasználó; Per megjelenés? A megjelenés releváns volt? Hogyan győzzem meg, hogy többet fizessen ha a Janinak jelenik meg, mint ha a Dezsőnek?
Ez egy nagyon érdekes témakör, de ezt a problematikát egyelőre meghagyom nekik.
Ennél már kicsit jobban mozgat az a kérdés, hogy hogyan csinál pénzt a Google a Google Mail-el vagy a Google Calendar-al vagy a Google Earth-el, Google Sky-al, stb.
Ez számomra egyelőre rejtély. Közvetetten persze el tudok képzelni hasznot, értsd -> a Google Mail felhasználók, valószínűleg a Google keresőt fogják használni; de a Google Mail szolgáltatás irtózatosan drága dolog, miből fizetik???
X éve a Google bejött a piacra, korlátlan tárhelyet kínált és egy remek levelező szolgáltatást; INGYEN. A Google Earth és többi nevű alkalmazásukban sem látom, hol a profit.
Nem tudom elképzelni, hogy a Google egy olyan csapat lenne aki kiadna havi 10 millió dollárt, azért mert milyen király, hogy nekünk van Google Earth szolgáltatásunk.
De ez átvezet minket a legnagyobb rejtélyre, amit fentebb említettem: Az Opera böngésző.
25 nyelven kiadott remek kis szoftverről van szó, amit már lassan 5 éve rendületlenül használok, meggyőződésem, hogy a legjobb böngésző szoftver a piacon. Teljesen ingyenes és teljesen reklámmentes ÉS nem non-profit és nem nyílt forráskódú. Magyarul nem jószándékú remeték fejlesztik, a közjó érdekében, hanem komoly üzletemberek vezetik a céget, akik előtte bankok alelnökei voltak.
Honnan van pénz???
Az egyetlen dolog amit el tudok képzelni az a beépített kereső, ami a Google-t használja alapértelmezésben. DE, ezt simán meg lehet változtatni a beállításoknál. Amióta használom reklámmal még nem találkoztam, kivéve a korai verziókat, amikor még egy általam jobban érthető üzleti modellel dolgoztak, amikor az ingyenes szoftverük reklámozott, de egy kis pénzért el lehetett azokat a reklámokat tüntetni.
Mostanra már ez sincs.
Több ezer ilyen vállalat van a világon, akik úgy vannak és látszólag Mózes megtestesített jehova mohammedjei, akik kenyeren és vizen élnek, hogy nekünk júzerekenek jó legyen.
Hiszem és meggyőződésem, hogy ez nem így van, így nagyon értékelném, ha valaki felfedné az igazságot.
Utolsó kommentek