Globalizáció 3.0
Így nevezte el Friedman és bár lényegében teljesen mindegy hogyan hívjuk rá kell ébrednünk, hogy mely folyamatok játszódnak le éppen.
Mi lesz a jövőben?
Nem nehéz megmondani mi lesz 3 év múlva. A jövő már itt él közöttünk. A folyamatok elkezdődtek. Főleg Magyarországon könnyű megmondani mi lesz 3 év múlva, mert csak meg kell nézni azokat akik előttünk járnak.
Abban az iparágban ahol én mozgok ezek a változások, melyek a globalizáció 3.0-val és ezzel együtt a Föld ellaposodásával járnak együtt nagyon feltűnőek. A cég melynek dolgozom egyik végrehajtója ennek a változásnak.
Igen, fontos hogy mi végrehajtók vagyunk és nem mozgatók. A mozgatók mi mindannyian vagyunk, akik jobb termékeket akarunk olcsóbb áron. Cégünk ezrével helyezi át a munkahelyeket egyik országból a másikba. Indiába, Malajziába, Kínába, stb.
Mindezt azért, hogy olcsóbb legyen a fagyi a boltban és hogy finomabb legyen.
De mi történik otthon Magyarországon?
A magyar munkaerő piac relatív képzettnek számít a régiónkban és árunk relatívan versenyképes. Azonban az elmúlt 3 évben munkaerőhiány van Magyarországon és a képzett munkaerő bérei hatalmasat emelkedtek.
Azt a munkát, amit amerikában (USA) 50 ezerért lehet elvégeztetni, nálunk 15 ezerért. Ez még akár olcsónak is hathat, azonban mivel lapos a Föld nem amerikával versenyzünk, hanem mindenkivel. India megcsinálja 5 ezerért, Kína 3 ezerért.
Sőt, India sok területen képzettebb és már lassult nálunk a drasztikus növekedés az IT Outsourcing területen, mert egyszerűen drágák vagyunk.
Olyan képességekkel kell rendelkezni, amivel meg tudjuk magunkat különböztetni és versenyelőnyre teszünk szert. Az ár már nem az előnyeink egyike.
Mit kell tenni a sikerért?
Magyarországnak történelmi lehetősége van, hogy a régió szolgáltató központja legyen. Nyugat Európához képest még mindig sokkal olcsóbbak vagyunk és kulturálisan sokkal kompatibilisebbek vagyunk egy némettel, mint az indiai versenytársaink. Emellett nyelvtudásunk messze felsőbbrendű ezen a területen.
Nem tudunk az angol nyelvű IT szolgáltatásban versenyezni az Indiaiakkal, de még a Kínaiakkal sem. Azonban a nem-angolban világsztárok lehetünk.
Ehhez arra van szükség, hogy vezetésünk felismerje, hogy lapos a föld. Mivel lapos a föld specializálódnunk kell, mert sokkal keményebb a verseny. Óriási a lehetőségünk és most is jól állunk, de a tartós sikerhez növelni kell a műszaki diplomások számát és a jól nyelvet beszélők arányát. Angol persze mindig is szükséges lesz, de a sikerhez kell a német, francia, olasz közül valamelyik vagy akár több is.
Ezzel hosszú távon is itt tudjuk tartani a munkahelyeket és más út nincsen.
Mi történik azokkal akik a munkahelyeit áthelyezik?
Munkanélküliek lesznek.
Ami amerikában (USA) általános, nálunk is megjelenhet. Munkahelyek külföldre helyezése. Mióta lapos a föld és ugyanolyan hatékonyan lehet egyre több funkciót a világ bármely pontjáról végezni, Magyarországról is könnyen ki lehet szervezni a munkát.
Ki kell találni egy segédrendszert, amely azoknak segít akik elveszítik a munkájukat. Vannak erre bérbiztosítási modellek, amelyek abban segítenek, hogy ne legyen hirtelen életszívonval esése az illetőknek. Amikor elveszítik állásukat azok, akiknek áthelyezik pozícióját, ugyanabban a funkcióban valószínűleg nehezen fog állást találni, így át kell képeznie magát. Ez időt vesz igénybe és azt is jelenti, hogy gyakorlatilag pályakezdő lesz az új területén és eltart egy darabig, mire el tud jutni korábbi kereseti szintjére. Ilyenkor szívesen szánok adópénzemből arra, hogy ne menjen tönkre, amíg ez a folyamat tart.
Persze a legjobb gyógyszer a megelőzés. Látni kell, hogy lapos a föld és már most tenni azért, hogy ha eljön a nap, amikor közvetlenül összehasonlítanak majd a világ összes szakemberével a területemen, akkor majd engem válasszanak.
Utolsó kommentek