A társadalom átlagosan 3% változást visel el évent. 3%. Nem sok.
Ma egy futuristával beszélgettem. Nem, nem Asimovot olvasgattunk közösen, hanem ez is egy munka. 5-10 éves stratégia tervezést jelent.
Sokmindent mesélt, ami mind nagyon izgalmas volt és majd a későbbiekben írok azokról is, de most ez a 3% igen sok gondolatot mozgatott meg bennem.
Elöször hagy értelmezzem ezt a kimutatást. A 3% a társadalom egészére értendő. Nyilván vannak emberek akik többet változtatnak az életükben, mint 3% egy évben.
Akármennyire is felgyorsult a világunk, fejlődésünk leggyengébb láncszeme az ember. Az ember az aki nem tud lépést tartani. És fejlődésünk korlátait itt kell keresni. Lehet, hogy a technológiánk már most készen áll arra, amire a társadalom majd csak 2020-ban lesz befogadóképes (ajánlom figyelembe a "long now" szervezet honlapját, akik a hosszútávú gondolkodást népszerűsítik és ők a dátumunkat 02007-ként jegyzik).
Szóval a társadalom elaszticitása limitált. Ezt tudtuk eddig is, de a 3% mégis nagyon érdekes számomra és felnyitotta a szemem.
Hagy világítsak meg néhány dolgot ami szerint számunkra fontos lehet.
1. Ránézek a magyar ellátórendszerekre és látom, hogy rossz. De ez igaz az adórendszerre is és még sorolhatnám. Működnek, de rosszak. Biztos vagyok abban, hogy ha csak egyedül bezárok valakit egy szobába és még könyveket sem adok neki, ki tud találni valamit ami jobb. (ha tökéletesen bevezetjük)
(A legjobb terv is csődöt mond gyenge kivitelezés esetén, ugyanakkor a legrosszabb terv is jó lehet, ha jól hajtják végre.)
Amikor terveket készítünk nem elég azt kitalálnunk, hogy valami hogyan működik a legjobban, hanem meg kell tervezni azt is, hogy hogyan tudunk eljutni a jelenlegi állapotból az idilli jövőbeli állapotba. Mert ha ez az út túl durva, gyors vagy kellemetlen, akkor a legjobb terv is csődöt mond.
2. A mi üzletünkre nézve ez szintén kritikus. Csilivili új technológiákat értékesítünk ügyfeleinknek. Sosem szabad elfelejtenünk, hogy mögöttük ott van akár több száz ezer végfelhasználó, akinek ez változást jelent. Erre hogyan tervezünk?
3% nem sok. De az én életem nem 3%-ot változik évente, hanem mondjuk 8%-ot. Én kicsit rugalmasabb vagyok. De vannak akik nagyon nehezen viselik el és mondjuk 0-1%-on vannak. Ő rájuk is gondolni kell.
Mi van ha mondjuk a változás meghaladja a 3%-ot?
....
Égő kocsik, repülő utcakövek, békés tüntetők. Ismerős?
Ez olyan, mint amikor kiborul a bili. Az ember 7 +- 2 dolgot tud kb. egyszerre feldolgozni. (Ez az egyik oka a 7 jegyű telefonszámnak). Ha mondjuk egyszerre 10 dolog ér minket (Csöng a telefon, sír a gyerek, hangos a TV, nehéz a munka, mérges az asszony, stb), akkor általában kiborulunk. Ez történik a társadalommal is, ha átlépi a 3%-ot.
Amit ma egy megfogadtam az az, hogy ha valaha meghozok egy döntést, ami közvetve vagy közvetlenül befolyásolni fogja egy másik ember életét, akkor azt úgy teszem majd, hogy előre tudom, hogy ő ezt hogyan fogja feldolgozni és beépíteni a mindennapjaiba és ez milyen hatással lesz az eredményre.
Utolsó kommentek